loading...

بروز شو

بازار هدف در مقابل مخاطبان هدف اغلب به جای یکدیگر استفاده می شود، بازار هدف و مخاطب هدف یکسان نیستند. بازار هدف شما مصرف کننده نهایی است در حالی که مخاطبان هدف شما کسانی هستند که شرکت شما برایشان تبل

بازار هدف چیست و چگونه بازار هدف را تعریف کنیم

علیرضا بازدید : 47 سه شنبه 03 خرداد 1401 نظرات (0)

بازار هدف در مقابل مخاطبان هدف

اغلب به جای یکدیگر استفاده می شود، بازار هدف و مخاطب هدف یکسان نیستند. بازار هدف شما مصرف کننده نهایی است در حالی که مخاطبان هدف شما کسانی هستند که شرکت شما برایشان تبلیغ می کند. در حالی که بازار هدف شما ممکن است در بین مخاطبان هدف شما قرار بگیرد، اما در نهایت ممکن است کسی نباشد که محصول را مصرف می کند.

برای روشن‌تر شدن، بیایید به یک مثال نگاه کنیم: برای مثال، اسباب‌بازی‌های کودکان بازار هدف بسیار روشنی دارند: کودکان. علاوه بر این، اسباب‌بازی‌ها اغلب برای کودکانی به بازار عرضه می‌شوند که خود را با یک دسته جنسیتی مشخص می‌شناسند. با این وجود، بچه‌ها اسباب‌بازی‌هایشان را نمی‌خرند، والدینشان می‌خرند. بنابراین شرکت‌های اسباب‌بازی باید استراتژی‌های تبلیغاتی خود را روی والدین (مخاطبان هدف) متمرکز کنند تا اسباب‌بازی‌هایی را برای بچه‌هایشان بفروشند (بازار هدف).

برای مثال، نسل آلفا، بچه‌هایی که بین سال‌های 2010 تا 2025 با والدین هزاره‌ای متولد شده‌اند، با اسباب‌بازی‌های بسیار متفاوت نسبت به والدینشان بازی می‌کنند، زیرا نسل هزاره‌ها ترجیحات مصرف‌کننده متفاوتی نسبت به والدین بیبی بومرشان دارند. به جای خرید بسته‌های اسباب‌بازی با رنگ‌های روشن در فروشگاه‌های بزرگ، والدین هزاره به احتمال زیاد اسباب‌بازی‌های تمیز، مینیمالیستی و دارای جنسیت را از تبلیغات اینستاگرام یا آمازون خریداری می‌کنند. بنابراین، شرکت‌های اسباب‌بازی از ترجیحات هزاره (مخاطبان هدف) برای فروش اسباب‌بازی‌ها به بچه‌های نسل آلفای خود (بازار هدف) استفاده می‌کنند.

ساخت ایمیل تنها در 4 دقیقه | آموزش کامل ساخت [Gmail + Yahoo]


چگونه بازار هدف خود را تعیین کنیم

 • جمع آوری داده های مصرف کننده
 • مزایای محصول خود را بدانید
 • در مورد رقبای خود تحقیق کنید
 • مخاطبان خود را تقسیم بندی کنید
 • بیانیه بازار هدف بنویسید
 • تحقیق خود را اصلاح کنید

01. داده های مصرف کننده را جمع آوری کنید


اولین قدم در تعریف بازار هدف این است که درباره مشتریان خود اطلاعات بیشتری کسب کنید. حتی اگر به تازگی یک فروشگاه آنلاین راه‌اندازی کرده‌اید و هنوز مشتریان زیادی ندارید، این روش‌ها در ادامه مسیر مفید خواهند بود.

با جمع آوری اطلاعات در مورد خریداران فعلی و گذشته شروع کنید و سعی کنید ویژگی های مشترک آنها را شناسایی کنید. این داده ها به شما کمک می کند محصول خود را برای افرادی با علایق مشابه بازاریابی کنید. اگر هنوز در مراحل اولیه کسب و کار خود هستید و فروش محصول خود را شروع نکرده اید، به بازارهای رقیب نگاه کنید و از آن اطلاعات برای تعیین بازار هدف خود استفاده کنید.

با استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل وب سایت، رسانه های اجتماعی و پلت فرم های تجزیه و تحلیل بازاریابی ایمیلی، در اینجا برخی از داده هایی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

عصر: آیا مشتریان شما یک دهه یا نسل مشترک دارند؟ آیا آنها هزاره ها، بزرگسالان مسن تر، یا چیزی در این بین هستند؟

مکان: اکثر مشتریان شما در کجای دنیا زندگی می کنند؟ شهرها، کشورها و مناطق مختلف را در نظر بگیرید.

زبان: مشتریان شما به کدام زبان صحبت می کنند؟ به یاد داشته باشید که زبان مشتریان شما لزوماً زبان غالب کشور آنها نیست.

قدرت خرج کردن: عوامل اجتماعی و اقتصادی را در نظر بگیرید که ممکن است بر مشتریان شما تأثیر بگذارد. چه مقدار پول حاضرند یا می توانند خرج کنند؟

سرگرمی ها و شغل: مشتریان شما از انجام چه کاری لذت می برند؟ حرفه آنها چیست و در اوقات فراغت خود چه می کنند؟

مرحله زندگی: مشتریان شما در کجای زندگی هستند؟ آیا آنها دانشجو هستند؟ پدر و مادر جدید؟ بازنشستگان؟

اگر شرکت شما B2B است نه B2C، باید به دنبال ویژگی های شرکت ها باشید تا مصرف کنندگان فردی. این صفات عبارتند از:

اندازه کسب و کار: آیا کسب و کارهایی که از شما خرید می کنند کوچک، متوسط ​​یا l هستند

آرج کردن؟

مکان: این مشاغل از نظر فیزیکی در کجا قرار دارند؟

عمودی: بیشتر این مشاغل در کدام صنایع هستند؟

بودجه: این مشاغل چگونه پول جمع آوری کرده اند؟ در نظر بگیرید که آنها چقدر مایلند یا می توانند برای محصولاتی مانند شما خرج کنند.

مطمئن شوید که این اطلاعات را به شیوه ای منظم دنبال کنید تا بتوانید یافته های خود را منظم نگه دارید و به راحتی روندها را شناسایی کنید. تجزیه و تحلیل این روندها به شما این امکان را می دهد که ویژگی های مشترک در پایگاه مشتری خود را شناسایی کنید. این ویژگی‌ها به تلاش‌های بازاریابی درون‌گرای شما اطلاع می‌دهند و استراتژی شما را به سمت مخاطب هدفتان هدایت می‌کنند.

 

02. مزایای محصول خود را بدانید


گام بعدی این است که به جای یک رقیب، انگیزه مشتریان خود را در پشت خرید محصول خود درک کنید. شما می توانید این اطلاعات را با صحبت مستقیم با مشتریان خود، درخواست توصیفات، و با انجام تحقیقات عمیق رقبا برای درک تفاوت بین محصول خود و آنها، یاد بگیرید.

با مزایا و نه فقط ویژگی های محصول یا خدمات خود آشنا شوید. ویژگی ها ویژگی های محصول شما هستند. به عنوان مثال، اگر کسب و کار شما چمدان می فروشد، ممکن است محصول خود را کوچک، جمع و جور و دارای محفظه های متعدد توصیف کنید. از سوی دیگر، مزایای محصول شما، مزایایی است که برای مشتریان شما به ارمغان می آورد. به این فکر کنید که محصول شما چگونه زندگی شخصی را بهتر یا آسان تر می کند. چمدان جمع و جور و چند محفظه ای مزایای حمل و نقل آسان و بسته بندی به عنوان یک دستمال را دارد.

برای درک اینکه چگونه محصول شما نیازهای خاص بازار هدف خود را برآورده می کند بسیار مهم است. به عنوان مثال، برای شرکت چمدانی که در بالا مورد بحث قرار گرفت، بازار هدف افرادی هستند که از چمدان های سبک وزن و دستی سود می برند - مانند مسافران تجاری که سفرهای کوتاه و مکرر دارند.


03. در مورد رقبای خود تحقیق کنید

با نگاهی به اینکه رقبای شما کدامیک را هدف قرار می دهند، بازار هدف خود را حتی بیشتر کنید. مطمئناً شما به داده های تجزیه و تحلیل مشتریان آنها دسترسی نخواهید داشت، اما می توانید مشتریان آنها را با تجزیه و تحلیل SWOT درک کنید.

به وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌ها و کانال‌های اجتماعی رقیب نگاه کنید. در نظر بگیرید که بازار هدف آنها بر اساس محتوای وب سایت، استراتژی بازاریابی محتوا و برندسازی رسانه های اجتماعی است. احتمالاً می‌توانید بر اساس زبان و لحن برندشان، جزئیاتی در مورد مخاطبان آنها استنباط کنید. همچنین می‌توانید نظرات را در صفحات رسانه‌های اجتماعی آن‌ها بررسی کنید تا ببینید چه نوع افرادی با پست‌هایشان درگیر هستند.

به‌ویژه از نزدیک به موفق‌ترین پست‌های رسانه‌های اجتماعی و وبلاگ آنها نگاه کنید. آیا این تکه‌های محتوا از نظر عرضه یا برندشان وجه اشتراکی دارند؟ آنها به کدام علایق یا نیازها می پردازند؟ از این اطلاعات برای در نظر گرفتن اینکه چه نوع کیفیت یا مزیتی برای مصرف کنندگان در صنعت شما جذابیت بیشتری دارد، استفاده کنید.


04. مخاطبان خود را تقسیم بندی کنید


در این مرحله، اطلاعاتی در مورد ویژگی ها و علایق مخاطبان هدف خود جمع آوری کرده اید. اکنون زمان آن رسیده است که از این اطلاعات برای تعریف واضح انواع مشتریان خود استفاده کنید. این اساس بازار هدف شما را تشکیل می دهد.

بهترین راه برای انجام این کار، تقسیم بازار است. این شامل تقسیم مشتریان شما به گروه ها یا بخش های مختلف بر اساس ویژگی های مشترک آنها است.

شما می توانید مشتریان خود را بر اساس موارد زیر تقسیم کنید:

جغرافیا: موقعیت فیزیکی، خواه شهر خودتان باشد یا قسمت دیگری از جهان. توجه داشته باشید که اگر مشتریان شما در سراسر جهان هستند، ممکن است نیاز به ایجاد یک وب سایت چند زبانه و همچنین تبلیغات محلی و مواد بازاریابی داشته باشید.

جمعیت شناسی: ویژگی هایی مانند سن، جنسیت، نژاد یا قومیت، سطح درآمد یا وضعیت تأهل.

روانشناسی: ویژگی های درونی مانند شخصیت، سبک زندگی یا ارزش های شخصی. اینها اغلب محصول عوامل جغرافیایی و جمعیتی مانند مکان، نسل یا مرحله زندگی هستند.

رفتار: کیفیت های درک شده بر اساس رفتار آنلاین، مانند آمادگی خریدار یا دفعات استفاده.

اگر یک شرکت B2B هستید، از ویژگی های مشابه استفاده کنید اما آنها را در تجارت به کار ببرید. دموگرافیک شرکت - معروف به فیرموگرافیک - مانند صنعت، مکان، اندازه مشتری، ساختار کسب و کار و عملکرد را در نظر بگیرید.

برای به دست آوردن درک عمیق تر از بخش های خود، می توانید شخصیت های خریدار نیز ایجاد کنید. پرسونای کاربر نیز نامیده می شود، پرسونای خریدار، شخصیت های خیالی با ویژگی ها و رفتارهای مشابه مشتریان معمولی است. در نهایت، این شخصیت‌های تخیلی بازار هدف شما را نشان می‌دهند و به شما کمک می‌کنند تا بینشی در مورد نیازها، خواسته‌ها و سبک زندگی مشتریان واقعی خود کسب کنید.


05. بیانیه بازار هدف بنویسید


اکنون که ویژگی های تعیین کننده مخاطبان خود را مشخص کرده اید، زمان آن رسیده که یافته های خود را روی کاغذ بیاورید. یک بیانیه بازار هدف بنویسید که بر مهمترین ویژگی های مخاطبانی که در تحقیق خود شناسایی کرده اید تمرکز کند. بیانیه شما باید شامل موارد زیر باشد:

اطلاعات جمعیتی در مورد بازار هدف شما، مانند جنسیت و سن.

موقعیت جغرافیایی بازار هدف شما

علایق کلیدی بازار هدف شما

سپس، آن را در یک سن خلاصه کنید

حصار مثلا:

بازار هدف ما زنان 30 و 40 ساله ای است که در ایالات متحده زندگی می کنند و از مدهای معمولی و راحت لذت می برند.

انجام این کار هویت برند و تلاش های بازاریابی شما را ثابت نگه می دارد. همچنین زمانی که بیانیه ماموریت شرکت خود را مطابقت دهید تا حد ممکن برای مخاطبان مرتبط باشد، مفید خواهد بود.


06. تحقیق خود را اصلاح کنید


تعریف بازار هدف شما بر اساس تحقیقات کامل است، اما این بدان معنا نیست که در اولین بار کامل خواهد بود. حتی پس از اینکه بازار خود را شناسایی کردید، همچنان باید به طور مداوم آزمایش و آزمایش کنید تا تصویر دقیق‌تری از مشتریان خود به دست آورید. در صدر تحقیقات بازار خود می‌توانید به شما کمک کند تا با زمان همگام شوید، زیرا علایق مصرف‌کننده در طول سال‌ها با پیشرفت‌های فناوری، نگرش‌های نسلی و روندهای گذرا تغییر می‌کند.

برای محدود کردن مخاطبان خود، باید موفقیت کسب و کار خود را ارزیابی کرده و تلاش های هدف گذاری خود را آزمایش کنید. به این نگاه کنید که واقعاً چه کسی از شما خرید می کند و چه محصولات یا خدمات خاصی را خریداری می کند. سعی کنید درک کنید که چگونه می توانید توسعه محصول آینده را تطبیق دهید یا تلاش های برندسازی یا بازاریابی خود را برای تطبیق بهتر با پایگاه مشتری خود اصلاح کنید.

با تلاش های بازاریابی خود از تست A/B استفاده کنید تا همان تبلیغ را روی مخاطبان مختلف آزمایش کنید و ببینید کدام نسخه عملکرد بهتری دارد. از طرف دیگر، می‌توانید دو خلاقیت متفاوت ایجاد کنید که هر کدام ظاهر و زبان خاص خود را دارند و پاسخ‌های مخاطبان خود را با هم مقایسه کنید. بر اساس نتایج، ممکن است لازم باشد استراتژی کسب و کار خود را تنظیم کنید یا بیانیه بازار هدف خود را اصلاح کنید. نکته اصلی این است که برندی بسازید که به شدت با مخاطبان شما طنین انداز شود. به یاد داشته باشید، هرچه محتوای شما هدفمندتر باشد، استراتژی های تولید سرنخ موثرتر خواهد بود و مشتریان بیشتری را برای برند خود به ارمغان خواهید آورد.


نمونه های بازار هدف


این نمونه‌های وب‌سایت به وضوح به بازارهای هدف خود پاسخ می‌دهند. به عبارات و تصاویری که این وب سایت ها استفاده می کنند توجه داشته باشید.


01. آماندا داربی

بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه آماندا داربی، متخصص تغذیه برای بازار هدف خود جذابیت دارد. هدف او خطاب به افرادی است که به دنبال انتخاب غذای سالم و رژیم غذایی هستند. برای انجام این کار، او وب سایتی ایجاد کرده است که حس شادی و توانمندی شخصی را در مورد غذا تقویت می کند. پس زمینه روشن و مطبوع، همراه با تصاویر شاد آشپزی و غذا خوردن، فوراً نشان می دهد که او افرادی را که به دنبال یک سبک زندگی سالم هستند، هدف قرار می دهد.

او همچنین با استفاده از عباراتی که مستقیماً برای زنان میانسال جذابیت دارد، مخاطبان خود را حتی بیشتر جلب می کند. در بخشی از صفحه اصلی او که در مورد مربیگری تغذیه او صحبت می کند: "شما مادری خواهید بود که غذا، بدنش را دوست دارد و می داند که زندگی عالی نیست، اما از زندگی که دارد در مقابل انتظار برای زندگی ای که دارد کاملاً خوشحال است. زمانی که به وزن هدفش رسید، داشته باشد.» آماندا با پرداختن مستقیم به نگرانی های بازار هدف خود، به مخاطبان خود کمک می کند تا احساس کنند شنیده شده و درک می شوند. این اعتماد آنها را به برند او تقویت می کند و آنها را متقاعد می کند که او مربی مناسب برای نیازهای آنها است.

02. Curtinsmith Guitars

از همان اولین تصویری که در بالای این وب سایت ظاهر می شود، واضح است که Curtinsmith Guitars در حال ساخت چیزی منحصر به فرد است. آنها با نمایش عکس های کارگاه خود و توصیف گیتارهای خود به عنوان "سفارشی" و "دست ساز"، مستقیماً بازار هدفی را از کسانی که به دنبال گیتارهای منحصر به فرد و منحصر به فرد هستند، مشخص می کنند. این بازار هدف احتمالاً موزیکال است، قدردان هنرهای دستی است و از خرج کردن پول خود برای علایق خود نمی ترسد.

بخش درباره ما سایت این هدف گیری را تایید می کند. مالک، پل، می نویسد: «به نظر من خلق چیزی که به خودی خود ادامه خواهد داد، بسیار عمیق است. ساختن این سازها لذتی مطلق است و دعای من این است که برای نسل‌های متمادی برای کسانی که آن‌ها را می‌نوازند و به آن‌ها گوش می‌دهند، شادی کنند.»

در این بیانیه، این برند به وضوح نشان می دهد که نوازندگانی را هدف قرار می دهد که برای فرآیند خلاق ارزش قائل هستند. آنها همچنین به کیفیت محصول خود اشاره می کنند و آنها را به عنوان میراث های بادوام با ارزش احساسی به تصویر می کشند.

مبانی امنیت سایبری: چگونه کسب و کارها می توانند در برابر حملات سایبری آماده شوند و از آنها دفاع کنند


03. کیک لیما

سونا کاراپتیان از بینش هنری خود برای ایجاد کیک های جشن پرطرفدار استفاده می کند. بخش About در وب‌سایت او می‌گوید که سونا «همیشه در حال تجربه هنر گرافیک و طراحی بود» و «زمانی که سونا تصمیم گرفت سفر هنری کیک را آغاز کند، با بافت‌ها، اشکال و عناصر معماری مختلف آزمایش کرد تا یک زبان طراحی منحصر به فرد ایجاد کند. ” همچنین بیان می‌کند که او هرگز یک کیک را دو بار درست نمی‌کند، بنابراین هر کیک برای هر مشتری منحصر به فرد است.

طراحی وب با رنگ خنثی و کپی پیچیده او بازار هدف او را به افراد بالغی که هنر را ارج می نهند محدود می کند. وب سایت او همچنین تصاویری از کیک های او را نشان می دهد که به وضوح مهارت های او را به مشتریان بالقوه اش نشان می دهد. قیمت کیک های سفارشی او نشان دهنده تلاشی است که برای هر کدام انجام می شود. این جزئیات نشان می دهد که او احتمالاً یک جمعیت تحصیل کرده، مسن تر و مرفه را هدف قرار می دهد که قدردان هنر مدرن هستند.

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 28
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 1
 • بازدید امروز : 58
 • باردید دیروز : 2
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 79
 • بازدید ماه : 73
 • بازدید سال : 164
 • بازدید کلی : 3,502