loading...

بروز شو

معماری اطلاعات چیست؟ معماری اطلاعات (IA) به ساختار، سازماندهی و برچسب گذاری اطلاعات در یک محصول یا وب سایت اشاره دارد. در طراحی UX، طراحان تحقیقات و آزمایشات گسترده ای را برای برنامه ریزی نحوه سازمان

معماری اطلاعات: راهنمای مبتدیان

علیرضا بازدید : 172 دوشنبه 26 ارديبهشت 1401 نظرات (0)

معماری اطلاعات چیست؟

معماری اطلاعات (IA) به ساختار، سازماندهی و برچسب گذاری اطلاعات در یک محصول یا وب سایت اشاره دارد. در طراحی UX، طراحان تحقیقات و آزمایشات گسترده ای را برای برنامه ریزی نحوه سازماندهی به بهترین شکل اطلاعات انجام می دهند تا کاربران بتوانند به راحتی اهداف خود را تکمیل کنند.


معماری اطلاعات شامل:

طراحی، سازماندهی و برچسب گذاری نقشه سایت

رابطه صفحات درون نقشه سایت و سلسله مراتب مربوطه

طرح بندی مطالب در هر صفحه

جریان کاربران از صفحه ای به صفحه دیگر

اهداف کاربران و مراحلی که آنها را به آنجا می برد

روشی که کاربران از طریق آن اطلاعات را در سایت جستجو می کنند


طراحی IA از تحقیقات کاربر، روانشناسی و اهداف کلی کسب و کار شما به عنوان پایه ای برای طراحی وب سایت شما استفاده می کند.


ابزار ساده پیتر مورویل و لوئیس روزنفلد می تواند به هر کسی که یک وب سایت طراحی می کند کمک کند تا این تعادل را ایجاد کند:

ساخت ایمیل تنها در 4 دقیقه | آموزش کامل ساخت [Gmail + Yahoo]

استراتژی معماری اطلاعات شما در مرکز این نمودار ون قرار دارد. با در نظر گرفتن کاربران، محتوای خود، و همچنین زمینه ای که وب سایت شما در آن فعالیت می کند، می توانید یک وب سایت متعادل ایجاد کنید.

مزایای طراحی معماری اطلاعات چیست؟

با یک استراتژی کاملاً تحقیق شده و کاربر محور، می توانید پایه ای برای سایت خود بسازید که به نفع همه افراد درگیر باشد.


کاربران تجربه وب سایت بهتری دارند

مشتریان برای یافتن چیزی که نیاز دارند یا می‌خواهند به یک وب‌سایت سر می‌زنند، اما اغلب سایت‌هایی که بدون پایه‌های معماری اطلاعات ساخته شده‌اند می‌توانند از دستیابی به آن هدف جلوگیری کنند.


هنگامی که یک وب سایت را با در نظر گرفتن مبانی IA می سازید، به جای فرضیات یا سوگیری ها، تصمیمات را بر اساس تحقیقات و آزمایش کاربران استوار می کنید. به همین دلیل، درک و پیمایش سایت آسان‌تر است، و مصرف‌کنندگان احتمال کمتری برای بازگشت به سایت دارند و بیشتر احتمال دارد که درگیر شوند یا تبدیل شوند.


مطالب مفیدتر خواهد بود

طراحی معماری اطلاعات به استراتژی محتوا کمک می کند زیرا به تعریف جزئیات زیر کمک می کند:


کپی برای چه کسی نوشته شده است

کدام صفحات در سایت قرار خواهند گرفت

نحوه ارتباط صفحات با یکدیگر

چیدمان و سلسله مراتب ایده آل برای هر صفحه چیست

کاربران چگونه و کجا باید از یک صفحه به صفحه دیگر حرکت کنند


از آنجایی که هر قطعه از کپی وب سایت باید هدفی را دنبال کند - از عنوان در تصویر قهرمان صفحه اصلی شما گرفته تا قطعات کوچکتر میکروکپی پراکنده در اطراف سایت - نوشتن در این تحقیق بنیادی می تواند اطمینان حاصل کند که هر کلمه و جمله بر اساس هدف مورد نظر خود اجرا می شود.


مدیریت وب سایت شما آسان تر خواهد بود

هنگامی که تمام اطلاعات وب سایت خود را ترسیم کردید، یک برنامه بازی شفاف برای پیاده سازی و نگهداری وب سایت خود خواهید داشت.


وب سایت ها همیشه نیاز به به روز رسانی دارند، چه اضافه کردن صفحات و پست های وبلاگ یا به روز رسانی خدمات و راه اندازی محصولات جدید. با یک پایه محکم و سازمان یافته برای سایت شما، تغییرات را می توان به صورت مقرون به صرفه و به موقع نیز انجام داد.


چگونه وب سایت خود را با معماری اطلاعات طراحی کنیم

صرف نظر از اندازه وب سایت شما، صرف زمان برای گنجاندن اصول معماری اطلاعات در طراحی وب سایت شما، تجربه بهتری را برای همه تضمین می کند. در اینجا مراحل اساسی برای دنبال کردن آمده است:

01. اهداف وب سایت خود را مشخص کنید

بازدیدکنندگان باید بتوانند به ناوبری نگاه کنند و در عرض چند ثانیه بدانند که برند شما چه می کند و چه چیزی را می توانند از وب سایت دریافت کنند. محتوای نامربوط و بد سازماندهی شده تنها منجر به سردرگمی می شود. به همین دلیل، اولین قدم در طراحی یک وب سایت با اصول معماری اطلاعات این است که اهداف خود را مشخص کنید تا اطمینان حاصل کنید که طراحی شما آنچه را که قصد دارید ارائه می دهد.


به عنوان مثال، یک وب سایت برای یک شرکت حسابداری را در نظر بگیرید. فرض کنید مالکان مایلند هدف اصلی آنها جذب مشتریان جدید باشد، در حالی که هدف ثانویه آنها جذب مشترک است. اگر پیمایش و صفحه اصلی وبلاگ را بر خدمات حسابداری اولویت دهد، معماری اطلاعات احتمالاً بازدیدکنندگان بیشتری را به سمت هدف ثانویه به جای هدف اولیه سوق خواهد داد.


تکمیل یک هدف در وب سایت شما باید تا حد امکان برای کاربران شما شهودی باشد، از استفاده از ناوبری، خواندن محتوا، انجام مراحل تبدیل و غیره. برای انجام این کار، باید معماری سایت خود را بر اساس داده های واقعی مرتبط با منحصر به فرد سایت خود قرار دهید

اهداف به جای آنچه سایت های دیگر انجام داده اند یا بر اساس فرضیات در مورد مخاطبان شما.

02. تحقیقات کاربر را انجام دهید

هدف شما این است که بفهمید کاربران شما چه کسانی هستند، چه نوع مشکلاتی را تجربه می کنند و چه چیزی از وب سایت شما نیاز دارند. در حالی که تحقیقات بازار و رقابتی به شما کمک می کند تا در مورد مخاطب هدف خود اطلاعات بیشتری کسب کنید، برای بقیه باید مستقیماً به منبع مراجعه کنید.


برای انجام تحقیقات کاربر می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید:


نظرسنجی های آنلاین: برای ایجاد نظرسنجی های آنلاین به هیچ چیز جذابی نیاز ندارید. یک ابزار نظرسنجی آنلاین به شما کمک می کند نظرسنجی هایی را برای ارسال به مخاطبان هدف خود ایجاد کنید.


مصاحبه‌های کاربر: می‌توانید مصاحبه‌های انفرادی را به صورت حضوری یا از طریق چت ویدیویی میزبانی کنید تا نظرات و بازخوردهای آن‌ها را از کاربران هدف دریافت کنید.


گروه های تمرکز: اگر می خواهید مستقیماً از کاربران خود اطلاعات جمع آوری کنید، مسیر گروه تمرکز را در نظر بگیرید. این ممکن است به شما درک وسیع تری از آنچه آنها از برند یا وب سایت شما نیاز دارند بدهد، و به شما امکان می دهد موضوعاتی را که می خواهید نظرات آنها را در مورد آنها راحت تر دنبال کنید.

03. پرسونای کاربر ایجاد کنید

اولین کاری که باید با تحقیقات جمع آوری شده کاربر انجام دهید، ایجاد یک شخصیت کاربر از آن است. پرسونای کاربر یک کاربر خیالی است که نشان دهنده کاربران واقعی است که شما وب سایت خود را برای آنها می سازید. چرا با این موضوع زحمت بکشید؟ از این گذشته، شما قبلاً تحقیق کرده اید تا بفهمید آنها چه کسانی هستند و از سایت شما چه می خواهند.


شخصیت کاربر فقط یک توصیف مبهم از شخصیت آنها نیست. به عنوان مثال، "مادرهای آینده برای خرید لباس کودک." یک شخصیت کاربر توضیحات کامل و همچنین چهره و نام آن کاربر خیالی را در اختیار شما قرار می دهد.


پرسونای کاربر شما (یا پرسوناها اگر کاربران متفاوتی داشته باشید) این موارد را خواهند داشت:


به شما نشان دهد کاربران شما چه کسانی هستند

زمینه ای برای آنها فراهم کنید

توضیح دهید که آنها برای امرار معاش چه کار می کنند

سرگرمی های آنها را فهرست کنید

مشکلات آنها را شرح دهید

هدف آنها از تعامل با کسب و کاری مانند شما چیست

نقل قول هایی ارائه دهید که بینش هایی را در مورد نحوه تفکر و رفتار آنها ارائه دهید


شخصیت UX personaUX

04. صفحات خود را فهرست کنید

اکنون زمان آن رسیده است که بفهمید وب سایت شما به چند صفحه برای کمک به بازدیدکنندگان برای رسیدن به اهداف خود نیاز دارد. هر چیزی بیش از آنچه لازم است ممکن است بازدیدکنندگان را تحت تأثیر قرار دهد - هر چیزی کمتر و ممکن است از ماندن در وب سایت شما اطمینان نداشته باشند.


برای تعیین اینکه چه صفحاتی را در وب سایت خود قرار می دهید، موارد زیر را تکمیل کنید:


تمام صفحات وبی را که قصد ساختن آنها را دارید یادداشت کنید: اگر یک سایت تجارت الکترونیک بزرگ ایجاد می کنید، نیازی نیست که هر صفحه محصول را یادداشت کنید (مگر اینکه آن لیست را جایی در دسترس داشته باشید). فقط دسته بندی های گسترده در حال حاضر انجام می دهند.


یک توضیح یک خطی برای هر صفحه بگنجانید: اگر در تلاش برای توصیف مختصر هدف یک صفحه هستید، این نشانه ای است که ممکن است نیاز داشته باشید محتوا را به چندین صفحه تقسیم کنید.


صفحه را بر اساس هدفش طبقه بندی کنید: هدف یک صفحه تعیین می کند که چه محتوایی در آن ظاهر شود و هدف یا اقدام نهایی کاربران چه خواهد بود، خواه ناوبری، آموزش، جستجو، تعامل و غیره.


به عنوان مثال، صفحه اصلی یک صفحه ناوبری است. در حالی که بازدیدکنندگان ممکن است چیزهای زیادی در مورد برند شما از صفحه اصلی بیاموزند، این یک ابزار ناوبری مهم است که آنها را به سمت قدم بعدی هدایت می کند. از طرف دیگر، یک پست وبلاگ یا صفحه خدمات، صفحات آموزشی در نظر گرفته می شود. همچنین صفحات تعاملی مانند تماس و پرداخت وجود دارد.

05. صفحات خود را از طریق آزمایش و تجزیه و تحلیل سازماندهی کنید

اکنون زمان آن است که بین صفحات خود ارتباط برقرار کنید و بهترین راه را برای سازماندهی آنها تعیین کنید. تمرین‌های گنجانده شده در این بخش به شما کمک می‌کند بهترین ساختار ناوبری و همچنین بهترین نحوه دسته‌بندی یا گروه‌بندی محتوای خود را انتخاب کنید.

برای انجام این کار، ایده آل است که یک بار دیگر با کاربران هدف خود درگیر شوید - با این حال، همیشه می توانید تمرینات را به تنهایی انجام دهید یا از یک همکار یا دوست استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که قبل از شروع هر یک از این تمرین‌ها، پرسونای کاربری را که ایجاد کرده‌اید مرور کرده و از دیدگاه آنها به آن نزدیک شوید:


در این تمرین، به شرکت کنندگان یک دسته کارت با موضوعاتی در مورد آنها می دهید. می توانید این تمرین را شخصا با کارت های کاغذی یا ابزار مرتب سازی کارت آنلاین انجام دهید.


سپس از شرکت‌کنندگان می‌خواهید که کارت‌ها را به گونه‌ای سازماندهی کنند که برایشان منطقی‌تر باشد. آنها همچنین باید به هر دسته یک برچسب اختصاص دهند.


اگر در حال طراحی یک وب‌سایت تجاری هستید و کنجکاو هستید که کاربران چگونه می‌خواهند صفحات را در کنار هم ببینند، این یک تکنیک مفید است. به عنوان مثال، آیا صفحه سؤالات متداول در قسمت About یا Contact قرار دارد؟ یا باید یک صفحه سطح بالا باشد؟


برخلاف مرتب‌سازی کارت باز، تمام کاری که شرکت‌کنندگان در این تمرین انجام می‌دهند این است که کارت‌های موضوعات خود را تحت برچسب‌های از قبل تعیین‌شده سازماندهی کنند.


این تمرین برای سایت های بزرگ مانند سایت های تجارت الکترونیک یا رسانه ها مفید است. برای مثال، شما واقعاً نیازی به دانستن نحوه برچسب‌گذاری دسته‌های تجارت الکترونیک مانند «زنان» و «خانه» ندارید، اما نگران این هستید که چگونه صفحات محصول جداگانه باید دسته‌بندی و زیر دسته‌بندی شوند، به عنوان مثال جایی که «Tra»

لوازم جانبی vel" و "کیف های دستی" متعلق است.


تست درخت یک تمرین مفید برای تکمیل پس از مرتب سازی کارت است. باز هم می توانید این کار را به صورت حضوری یا آنلاین انجام دهید.

هدف گذاری مجدد فیس بوک: چرا اینقدر موثر است و چگونه شروع کنیم


در این آزمایش، نسخه ساده‌شده‌ای از ساختار وب‌سایت خود را به شرکت‌کنندگان ارائه دهید، که نقشه‌ای را تشکیل می‌دهد که تمام صفحات شما را در ساختاری درخت‌مانند به هم متصل می‌کند. از آنها بخواهید با استفاده از این کار وظایف خاصی را انجام دهند و توجه داشته باشید که آیا هنگام تلاش برای تکمیل یک کار مشکل دارند یا خیر. اگر آنها این کار را انجام دهند، این تمرین به شما این فرصت را می دهد که در زمان واقعی از آنها بپرسید که موضوع کجاست.


به عنوان مثال، آنها ممکن است بگویند تعداد زیادی لینک در منوی وب سایت وجود دارد، یا اینکه برخی از برچسب ها منطقی نیستند. این اطلاعات ارزشمند تضمین می کند که کاربرپسندترین ناوبری وب سایت را طراحی کنید.

06. نقشه سایت را نهایی کنید

در این مرحله، شما شروع به جمع آوری تمام قطعات برای نقشه سایت خود کرده اید. و اگر آزمایش درخت انجام دادید، باید قبلاً یک طرح کاری از آن داشته باشید. اکنون، می خواهید یک نقشه سایت رسمی ایجاد کنید که نمایانگر ظاهر منوی شما باشد.


در حالی که می توانید آن را با دست ترسیم کنید یا در نرم افزار طراحی ایجاد کنید، استفاده از ابزار نقشه سایت بصری دیجیتال آسان تر است. یکی از مواردی که باید در هنگام ایجاد نقشه سایت در نظر داشته باشید این است که ثبات یک نکته کلیدی است.


قبل از شروع به چیدمان صفحات و سایر عناصر ناوبری، یک افسانه برای نقشه سایت خود ایجاد کنید. از همان اشکال، خطوط، فلش ها و سایر نمادها برای نشان دادن انواع خاصی از محتوا و روابط در وب سایت خود استفاده کنید.

07. Wireframes و جریان های کاربر ایجاد کنید

با تنظیم ناوبری، روی کاهش معماری صفحات خود تمرکز کنید. شما این کار را با ایجاد وایرفریم برای آنها انجام خواهید داد. Wireframes به ایجاد یک ساختار ثابت برای سایت شما کمک می کند - برای ایجاد طرح بندی، الگوها و قوانین سلسله مراتب بصری برای صفحات شما.


اگر در حال ساختن یک وب سایت کوچکتر هستید، می توانید وایرفریم های خود را با دست ترسیم کنید. شما همچنین می توانید از نرم افزار Wireframing دیجیتال استفاده کنید.


از نظر نحوه ایجاد ساختارهای صفحه وب خود، داده هایی که در طول این فرآیند جمع آوری کرده اید مفید خواهد بود. با این حال، توجه به اصول طراحی را نیز فراموش نکنید. از آنها منحرف شوید و خطر ایجاد وب سایتی را دارید که برای بازدیدکنندگان شما ناآشنا، غیرقابل پیش بینی و غیرقابل استفاده باشد.


یکی دیگر از مواردی که در این مرحله باید در نظر گرفت ایجاد جریان های کاربر بر اساس وایرفریم های شما است. شما می توانید اینها را به همان اندازه که می خواهید ساده یا پیچیده کنید. صرف نظر از اینکه چه سطحی از جزئیات در نمودار جریان قرار می گیرد، این نوع نمودار می تواند به شما در شناسایی بن بست ها، مسیرهای پیچیده یا سیستم های پیوند گیج کننده در وب سایت خود کمک کند. با افزودن نقاط تعامل شروع کنید تا نشان دهید چگونه صفحات خاصی به صفحات دیگر در داخل IA متصل می شوند.

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 28
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 1
 • بازدید امروز : 56
 • باردید دیروز : 2
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 77
 • بازدید ماه : 71
 • بازدید سال : 162
 • بازدید کلی : 3,500