loading...
بروز شو
علیرضا بازدید : 73 پنجشنبه 22 اردیبهشت 1401 نظرات (0)

برندسازی سونیک چیست؟

برندسازی سونیک که گاهی به آن برندینگ صوتی نیز گفته می شود، استفاده استراتژیک از صدا به عنوان بخشی از هویت برند شما است. این خیلی بیشتر از کمی کثیف است، اوج ریتم ها، آهنگ ها، لحن ها، آهنگ ها، صداها و حتی سکوت است. همانطور که دانیل ام جکسون، نویسنده Sonic Branding: An Introduction، در مصاحبه ای با Transform می گوید: "بیشتر برندها هنوز فکر می کنند که برند سونیک به جای مجموعه ای کامل از صداهای هماهنگ که هویت یک برند را به هم پیوند می دهد، یک صدای جینگ یا لوگوی صوتی است."


به علم بازاریابی حسی فکر کنید: صدای غیرقابل انکار ASMR پاپ راکز، صدای جیر جیر یک شارپی جدید یا ضربه محکم و ناگهانی، کراکل و پاپ رایس کریسپی - بلافاصله می توانید محصول را به تصویر بکشید.


برندسازی سونیک موثر از محرک های صوتی برای جلب توجه شنوندگان استفاده می کند و فرصتی منحصر به فرد برای برندها فراهم می کند تا از طریق قدرت صدا ارتباطات معناداری ایجاد کنند. فرقی نمی‌کند خود خالق باشید، کارآفرین یا تازه شروع کرده‌اید، فکر کردن به صداهای مرتبط با برندتان از همان ابتدا بسیار مهم است. این فقط برای مشاغل در سطح سازمانی رزرو نمی شود، بلکه باید برای هر نوع برندسازی در نظر گرفته شود.


دقیقاً همانطور که در صدای برند و هویت بصری شما مشخص شده است، هویت صوتی شما باید با ارزش ها و هدف اصلی شما همسو باشد. آیا نام تجاری شما از فناوری آگاه و آینده نگر است یا طبیعی و ارگانیک؟ اینها سوالاتی هستند که می توانند به تشریح هر یک از جنبه های هویت برند صوتی شما کمک کنند.

ساخت ایمیل تنها در 4 دقیقه | آموزش کامل ساخت [Gmail + Yahoo]

چرا برندسازی سونیک اهمیت دارد؟

همه ما صداهایی داریم که واکنش ها یا احساسات خاصی را برمی انگیزند، که بسیاری از آنها جهانی هستند. وقتی زنگ آتش یا زنگ در را می شنوید، می دانید چه کاری باید انجام دهید. در مورد صدای برخورد امواج در ساحل، غوغای پرندگان یا ترق یک شومینه گرم چطور؟ یا شنیدن آهنگی از رادیو که فوراً شما را به یاد سابق خود می اندازد، چه احساسی به شما دست می دهد؟ هر یک از این صداهای خاص می توانند خاطرات پژواک یا حافظه حسی شنیداری را تشکیل دهند - نوعی حافظه که اطلاعات صوتی (صدا) را ذخیره می کند.


برندسازی سونیک می‌تواند این قدرت را مهار کند و تأثیر عاطفی و ارتباطی با مخاطبان ایجاد کند و آگاهی و وفاداری برند را افزایش دهد. از طریق انجمن ها، مشتریان محصول یا خدمات شما را فقط با یک صدا به یاد می آورند.


صداها تجربه یک برند 360 درجه را ایجاد می کنند. وقتی یک برند می‌سازید، باید مخاطبان هدف خود را بشناسید و برندسازی سونیک می‌تواند به شما کمک کند به افرادی که می‌خواهید برسید، دسترسی پیدا کنید. چیزی به سادگی موسیقی پس‌زمینه در یک ویدیوی «چگونگی»، صدای کلیک روی دکمه روی برنامه شما می‌تواند بیش از تجربه کاربر تأثیر بگذارد، بلکه بر عملکرد او نیز تأثیر می‌گذارد.

هیجان و خلق و خو


هنگامی که شرکت‌ها تصمیم به تغییر نام تجاری یا تازه‌سازی می‌کنند، برندسازی سونیک می‌تواند ابزار ارزشمندی باشد. به عنوان مثال، زنگ NBC، دنباله ای از سه تن، از اوایل دهه 1930 وجود داشته است و هنوز هم با نام تجاری مرتبط است. این علامت صدا در طول سال‌ها از طریق طیف وسیعی از تعاملات و به‌روزرسانی‌ها، و همچنین لوگوی نمادین و رنگارنگ طاووس آن‌ها - هر دو بدون در نظر گرفتن به‌روزرسانی‌ها، همیشه قابل تشخیص هستند. داشتن هویت صوتی قوی به برندها این امکان را می‌دهد تا آشنایی خود را با مشتریان حفظ کنند و در عین حال پیشنهادات خود را نیز به روز کنند.


در حالی که هدف تمام تلاش‌های برندسازی برانگیختن واکنش‌های احساسی است، برندسازی صوتی راهی قانع‌کننده برای شکل دادن به تجربه مشتری از طریق صدا است. علاوه بر این، برندها می‌توانند بخشی از فرهنگ پاپ شوند، با موسیقی در هم آمیخته شوند یا حتی با صدای TikTok به ویروسی شدن تبدیل شوند - مانند موسیقی بی‌گمان سیسکو. یا Dreya Mac، که اشعار ویروسی او برای "Own Brand Freestyle" یک چالش رقص را به راه انداخت و منجر به آهنگ محبوب او شد و کار خود را به عنوان یکی از نوازندگان Vogue برای حکومت در سال 2022 آغاز کرد. این تأثیر صدا و ماهیت ویروسی آن را برجسته می کند. به اشتراک گذاری در شتاب دستاوردهای اجتماعی و هر بار که شنیده می شود می تواند تأثیرگذارتر و تأثیرگذارتر باشد.


طبق حساب رسمی تجاری TikTok، کمپین‌های 100% صدا در TikTok نسبت به تبلیغات در پلتفرم‌هایی که از صدا استفاده نمی‌کنند، 2.2% بیشتر احتمال دارد که آگاهی از برند را افزایش دهند. طبق گزارش Kantar 2021 برای TikTok برای تجارت:


«TikTok صدا را به سطح جدیدی از اثربخشی برای برندهایی که می‌خواهند نفوذ کنند، شنیده شوند و پیام خود را به یک جامعه جهانی منتقل کنند، می‌برد. کسب‌وکارها می‌توانند با اتخاذ رویکرد اول صدا، پیامی ایجاد کنند که واقعاً طنین‌انداز باشد - و واقعاً نتایج مورد نیاز را ارائه دهد. TikTok پلتفرم اجتماعی را تغییر داده است، جایی که محتوای ویدیویی حول یک آهنگ یا صدای خاص تنظیم می شود و نه برعکس.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که 33 درصد از بزرگسالان زیر 35 سال نسبت به برندهایی با هویت صوتی احساس رضایت بیشتری دارند. تجربیات صوتی کلیدی برای ایجاد ارتباطات عاطفی با مخاطبان است. همانطور که هیلاری تیمور، بنیانگذار کالینا استرادا، معتقد است: "برندها باید تجربیات هیجان انگیزتری برای مخاطبان ایجاد کنند، همیشه دوباره اختراع کنند و در فضاهایی باشند که مخاطبان شما هستند."


چه زمانی نام تجاری سونیک مرتبط است

به عنوان بخشی از استراتژی کلی برند خود، در نظر بگیرید که برند سونیک چگونه با زیبایی بصری شما مطابقت دارد. به هویت صوتی خود فکر کنید که می تواند داستان برند و پیام برند شما را زنده کند. می توانید از برندسازی صوتی در موارد زیر استفاده کنید:

 • پادکست ها
 • وبلاگ ها
 • هر نوع محتوای ویدیویی یا صوتی
 • تبلیغات ضبط شده
 • فیلمنامه نویسی و صداگذاری هنری
 • رسانه های اجتماعی
 • رادیو و پخش صدا
 • لیست پخش در فروشگاه های آجر و ملات
 • لیست های پخش انتخاب شده
 • خدمات مشتری نگه داشتن موسیقی
 • تعاملات وب سایت یا کلیک دکمه ها
 • صداها و طراحی محصول


به یاد داشته باشید، با قرار گرفتن در معرض کافی، این صداها می توانند بخشی از ناخودآگاه مصرف کننده شما شوند.

چه زمانی نام تجاری سونیک مرتبط است چه زمانی نام تجاری سونیک مرتبط است


مزایای برندسازی سونیک

ارتباط عاطفی/ تاثیر بر خلق و خو: صدا احشایی است. با انتخاب موسیقی یا صداهای مناسب برای برند خود، قادر خواهید بود پاسخ عمدی عاطفی مشتریان خود را تحریک کنید. برای مثال، تبلیغات سالانه کریسمس که فروشگاه بزرگ جان لوئیس هر سال پخش می‌کند، تقریباً ما را به گریه می‌اندازد، زیرا آنها عمداً رشته‌های قلب ما را در طول فصل تعطیلات می‌کشند و پیام‌ها و ارتباط برند را با احساسات مثبت و خانوادگی تقویت می‌کنند.

یا آهنگ اصلی مک‌دونالد «I'm lovin it» را که در سال 2003 توسط جاستین تیمبرلیک معروف شد. این آهنگ همچنین به عنوان شعار جذاب این برند بوده و برای همیشه با قلاب آوازی «ba da ba ba ba» همراه بوده است. این صدای جینگ به عنوان بخشی از تغییر نام تجاری، برای بازگرداندن تصویر برند، دستیابی به مخاطبان جدید و تازه کردن احساس مرتبط با زنجیره فست فود استفاده شد. دو دهه بعد، طولانی‌ترین کمپین بازاریابی این شرکت همچنان مرتبط است و حس جوانی و شادی (و البته میل به سیب زمینی سرخ کرده) را برمی انگیزد.

جلب توجه: مصرف کنندگان با سر و صدا (هم به معنای واقعی و هم به صورت استعاری) بمباران می شوند و تحریک بصری بیش از حد می تواند طاقت فرسا باشد. برندسازی سونیک موثر می‌تواند سر و صدا را کاهش دهد و شنیدن (و دیدن و احساس) برند شما را برای مشتریان آسان‌تر کند.


آشنایی: بیشتر ما، مانند یک دوست قابل اعتماد، در برخی سطوح، آنچه را که قبلاً با آن آشنا هستیم ترجیح می دهیم – زیرا احساس راحتی بیشتری می کنیم. در برندسازی و بازاریابی، اگر مشتریان از قبل برند شما را بشناسند، احتمال بیشتری دارد که از شما خرید کنند و برگردند. همانطور که جورج کوستانزا در یکی از اپیزودهای Seinfeld گفت: "من مانند یک جرنگ بازرگانی هستم. اول اینکه کمی تحریک کننده است. سپس آن را چند بار می شنوید. زیر دوش زمزمه اش می کنی در تاریخ سوم، "Buy Mennen!"


اعتماد به برند را افزایش دهید: مانند آشنایی، قرار گرفتن در معرض به ایجاد اعتماد کمک می کند. اگر صداهای نام تجاری شما یادآورهای شنیداری را به مشتری ارائه می دهد

آنها احتمالاً باعث فراخوانی برند می شوند و به نوبه خود اعتماد به برند را تقویت می کنند.


دارایی های اضافه شده به هویت برند: هویت برند شما جنبه های بصری و غیر بصری کسب و کار شما را در بر می گیرد. از لوگو و نام تجاری شما گرفته تا تایپوگرافی و پالت رنگی، مشخص کردن هویت صوتی شما در راستای همه وثیقه های برند شما، هویت کلی برند شما را تقویت می کند.

علاوه بر این، هر نقطه تماس قابل شنیدن باید بخشی از هویت کلی شما باشد. هویت صوتی شما فقط به یک لوگوی صوتی یا صدای منحصر به فرد محدود نمی شود، بلکه کل مجموعه ای از صداهای قابل تشخیص و استراتژیک است که در طول ارتباطات برند و تجربه کاربری ترکیب شده اند.

همانطور که گری واینرچوک، کارآفرین و نویسنده می گوید، «برندسازی سونیک معادل صوتی نام کاربری یک برند است. اگر شرکتی برچسب خود را در کنار تبلیغات یا محتوایی که با موقعیت برندشان مطابقت دارد پخش کند، در نهایت آن تگ صوتی به خودی خود احساسات مورد نظر را در مورد آن برند ایجاد می کند.


تعامل را افزایش می دهد: ادغام صدا در تلاش های برندسازی شما تجربه تعاملی تری ایجاد می کند. در مورد آن فکر کنید، اگر مردم موسیقی شما یا روند آهنگ های شما را در TikTok زمزمه کنند، این احتمال را افزایش می دهد که آنها آن را جستجو کنند - و مهمتر از آن - آن را به اشتراک بگذارند.

نمونه های برندسازی سونیک

HBO

سکانس آغازین HBO (که رسماً فرشته ایستا نامیده می شود) برای اولین بار در سال 1993 راه اندازی شد، و زمینه را برای پاسخ تقریباً پاولوفی به سرگرمی فراهم کرد و یک نشانه ذهنی ایجاد کرد که زمان استراحت و لذت بردن از نمایش است. حتی الان هم که صدا را می شنوید، بلافاصله بعد از چه معرفی برنامه تلویزیونی می شنوید؟ نام تجاری HBO بازی را تغییر داده است و راه را برای بسیاری از شرکت‌های سرگرمی مانند نتفلیکس هموار می‌کند تا از لوگوهای صوتی خود ("tudum") به عنوان مقدمه‌ای برای آنچه در ادامه می‌آید استفاده کنند.

اینتل

مسلما یکی از بهترین و طولانی ترین لوگوهای صوتی در تمام دوران ها، هویت صوتی اینتل یکی از پیشگامان اصلی است که برای اولین بار در سال 1994 استفاده شد. شناخت برند به ویژه چشمگیر است.


همانطور که جیمی مسترز، رئیس استراتژی برندسازی صدا در Adelphoi Music، به شات توضیح داد،


به لطف همه آن قرار گرفتن در معرض، در طول سالیان متمادی، بونگ های اینتل به خودی خود به عنوان یک لوگوی صوتی شناخته شدند. و این مهمتر از همه چیزی بود که صنعت بازاریابی را تحت تأثیر قرار داد: در زمانی که آهنگ سنتی آواز خوانندگی شروع به شنیدن می‌کرد، به نظر می‌رسید اینتل جایگزینی کم‌تر، مختصرتر، اما به همان اندازه مؤثر ارائه می‌دهد.


هویت اینتل سونیک نوآوری را با سادگی و بی زمانی به نمایش می گذارد. علاوه بر این، این برند صدایی ایجاد کرد که در صورت نیاز به راحتی می توان آن را دوباره ضبط کرد، تغییر کاربری داد یا تازه کرد. این صدای متمایز را می توان با سازها، صداها یا نسخه های دیگر نواخت و با این وجود قابل تشخیص است.


بنابراین در سال 2020، زمانی که اینتل از هویت برند به روز شده خود، از جمله نسخه جدیدی از لوگوی صوتی معروف "بونگ صدا" خود رونمایی کرد، آنها توانستند از ارتباطات معناداری که با مخاطبان خود ایجاد کرده بودند، استفاده کنند. همانطور که کارن واکر، معاون ارشد و مدیر ارشد بازاریابی اینتل در یک پست وبلاگ اینتل توضیح داد، "ما جهشی به سوی آینده انجام می دهیم، با نام تجاری متحول شده اینتل که نشان دهنده نقش اساسی ما در ایجاد فناوری است که جهان را به جلو می برد."


مسترکارت

نام تجاری Mastercard Sonic یکی از بهترین نمونه هایی است که نشان می دهد چگونه یک برند از صدا برای ایجاد اعتماد استفاده می کند. همانطور که راجا راجامانار، مدیر ارشد بازاریابی و ارتباطات مسترکارت می‌گوید: «هویت صوتی به معنای واقعی کلمه بعد جدیدی به تجربه مشتری می‌افزاید. [این] از طریق حواس دیگر - حس شنوایی - به ذهن و قلب مردم می رسد. این برند یک استراتژی صوتی ساخته است که به اندازه استراتژی بصری آنها مهم است.


وقتی مستر کارت هویت برند صوتی خود را معرفی کرد، "معماری صدای جامعی را ایجاد کرد که نشان‌دهنده آخرین پیشرفت‌های برند است." همانطور که آنها تصور می کردند، این معادل لوگوی نمادین دایره های قرمز و زرد آنها است و برند را در هر تعاملی تقویت می کند.

کارو فارما

Karo Pharma مستقر در استکهلم با کاربر Wix و آژانس صدای خلاق Unmute همکاری کرد تا با هویت صوتی جدیدی که برای «عمق و احساسات به برند بیافزاید به گونه‌ای که کلمات و تصاویر قادر به آن نیستند» تغییر نام دهد. لوگوی صوتی با سه تیک ظریف و به دنبال آن یک محو شدن هارمونیک برای انتقال صاف از ابتدا به انتها شروع می شود. نتیجه ساده، مستقیم و نشاط‌آور است – که نمونه‌ای از ماهیت شرکت سلامت محور است.


خطوط هوایی سنگاپور

در سال 2021، خطوط هوایی سنگاپور هویت صوتی جدیدی را در هر نقطه تماس برند، از جمله سوار شدن و فرود بر روی هواپیماهایشان، در سالن های فرودگاه و حتی در اسپاتیفای، معرفی کرد. این ایرلاین با آژانس برندسازی سونیک، DLMDD، همکاری کرد تا مجموعه صوتی 30 دقیقه ای نماینده ارزش های برند خطوط هوایی سنگاپور را مدیریت کند.


مکس دی لوسیا، بنیانگذار و مدیر مشتری DLMDD در مصاحبه ای با Drum، به اشتراک گذاشته است:

فهرست کامل انواع بازاریابی [40 استراتژی موثر]


خلاصه ای از خطوط هوایی سنگاپور و TBWA (آژانس خلاق SIA) این بود:

چگونه می‌توانیم دنیای بصری SIA و موتیف باتیک را به دنیای صدا ترجمه کنیم؟» این بلافاصله ما را به این فکر انداخت که آیا می‌توانیم ابزاری با فناوری بسازیم تا فرکانس‌های بصری این گل‌های خیره‌کننده بومی سنگاپور را به فرکانس‌های صوتی تبدیل کنیم. یک آهنگساز در سطح جهانی می تواند برای آهنگسازی "سمفونی گل ها" استفاده کند.


نتیجه: صدایی قابل تشخیص و غوطه ور که نمای بصری را به برند صوتی خود پیوند می دهد. با در نظر گرفتن تجربه سفرهای هوایی، و تمام مکان‌هایی که صدا می‌تواند بر سفر مسافر تأثیر بگذارد، هویت صوتی SIA از برند پشتیبانی می‌کند و در عین حال مسافر را در هسته خود نگه می‌دارد.


نکات برندسازی سونیک

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید هنگام ایجاد هویت صوتی خود در نظر بگیرید.


1. آن را ساده نگه دارید. اگر سعی کنید از نت های بیش از حد یا صداهای پیچیده زیاد استفاده کنید، ماندن در ذهن مشتریان احتمالی را بسیار سخت تر می کند.


2. آن را به یاد ماندنی کنید. توجه داشته باشید که چگونه برخی از آهنگ ها به سادگی در ذهن شما گیر می کنند؟ (ما به "کوسه بچه" شما نگاه می کنیم). آن صداهای دائماً تکراری - که به عنوان کرم گوش شناخته می شوند، می توانند به طور تصادفی در ذهن ما ظاهر شوند یا توسط تداعی ها، احساسات یا تجربیات خاص تحریک شوند.


3. از صداهای اصلی استفاده کنید. سعی کنید از استفاده از صداهایی که ممکن است تداعی های دیگری داشته باشند خودداری کنید. علاوه بر این، حتما یک ممیزی سریع برند سونیک انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که صداهای خاصی وجود ندارد که دارای معانی دیگری برای Gen Z یا حتی Baby Boomers باشد، یا شاید واکنش مخالف آنچه شما قصد دارید ایجاد کند.


4. برند خود را متمایز کنید. حتماً نگاهی به رقبای خود بیندازید تا نه تنها ببینید چه چیزی برای آنها مفید است، بلکه ببینید چگونه برند شما می تواند متمایز شود.


5. صداهای مناسب برای پلتفرم های اجتماعی مرتبط ایجاد کنید. حتماً به الزامات خاص هر پلتفرم توجه کنید تا بهترین صدا را داشته باشید و به بهترین شکل به مخاطبان خود دسترسی پیدا کنید. به عنوان مثال، هنگام استفاده از TikTok، صدا بخشی ضروری از تجربه پلتفرم است. خواه این به معنای ترکیب صداهای پرطرفدار، ایجاد آهنگ های خود یا حتی استفاده از آهنگ های خاص باشد، پیام ها با صدای بلند و واضح مواجه خواهند شد. به یاد دارید در سال 2020 زمانی که Ocean Spray به طور ناگهانی در TikTok ویروسی شد و به لطف Nathan Apodaca برند بزرگی را تقویت کرد؟ ناگفته نماند که "رویاها" از فلیت وود مک در معرض یک نسل کاملاً جدید قرار گرفت.


6. زمینه صدا را در نظر بگیرید. به کلیت صدا، نحوه شروع، پایان و ارتباط کلی با محصول یا رفتار فکر کنید. ممکن است بخواهید ابتدا و مهمتر از همه، توسعه صدا را حول آن تعامل محصول لنگر بیاندازید، و سپس یک چشم انداز نام تجاری صوتی پیرامون آن بسازید. صدا، موسیقی و همه برندها باید با پیام های اصلی به خوبی کار کنند. هر صدا، کلیک، لحن، کشیدن انگشت یا بوق فقط یک تاکتیک ساده نیست، بلکه بخشی از تجربه و تصویر صوتی است که داستان را بیان می کند.


7. از بازی کردن نترسید. اگرچه لحظه صوتی شما باید کوتاه و سریع باشد، اما این بدان معنا نیست که فرآیند خلاقیت شما باید کوتاه باشد. در نقش راب گودمن، میزبان پادکست Now What? نامزد جایزه وببی؟ از تجربه شخصی خود توضیح می دهد:


"من اغلب موسیقی متن را حول یک لحظه صدا لنگر می اندازم و سپس از آنجا می سازم، یا برعکس را انجام می دهم و چیزی طولانی تر توسعه می دهم و سپس یک قطعه برای ایجاد یک لحظه صدا می گیرم. در پایان، می‌توانیم سه تا پنج صدا را برای استفاده به عنوان لحظات بینابینی در طول تجربه صوتی بیرون بیاوریم. هر صدا منحصر به فرد است، اما به هم متصل است، و امضای برند موسیقی معتبری را ایجاد می کند.

8. خارج از آن شماره گیری رادیویی فکر کنید. وقتی به موز چیکیتا فکر می کنید، چه چیزی به ذهنتان می رسد؟ آیا آهنگ اصلی تبلیغات دهه 1940 را زمزمه می کنید؟ در حالی که مصرف کنندگان ممکن است مانند اواسط قرن به رادیو گوش ندهند یا تلویزیون ببینند، اما به Spotify گوش می دهند. بنابراین، این برند نمادین راهی برای معرفی مجدد این آهنگ در سال 2020 با قرار دادن کدهای قابل اسکن روی استیکرهای معروف موز آبی خود پیدا کرد تا مشتریان بتوانند لیست‌های پخشی را که شامل پنج نسخه ریمیکس شده از جینگل اصلی است، تنظیم کنند. فراتر از صدای جرنگ برای لحظات برندسازی صوتی خود فکر کنید و از آن به عنوان دعوتی برای تعامل با مشتریان جدید و قدیمی به طور یکسان استفاده کنید.

برچسب ها سایت , برند , برند سازی ,
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 28
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 5
 • آی پی دیروز : 8
 • بازدید امروز : 27
 • باردید دیروز : 28
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 186
 • بازدید ماه : 512
 • بازدید سال : 1,091
 • بازدید کلی : 6,013